Portal_background_image

برگزاري آيين افتتاحيه طرح دوام آفتاب شهرداري اراك

طرح دوام آفتاب شهرداری اراک در روز یکشنبه مورخ 97/5/21 بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در مسجد حضرت زینب (س) کوی صادقیه (مسکن مهر) به عنوان یکی از 6 مسجد پایلوت و اجرای آزمایشی طرح در سطح شهر اراک برگزار گردید .

این افتتاحیه با حضور مهندس تاجران شهردار اراک ، دکتر کریمی نماینده مجلس شورای اسلامی ، زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی ، غیاثی مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی ، اعضا شورای اسلامی شهر اراک ، نیروهای نظامی و انتظامی ، مسوولین و مدیران استان مرکزی و شهرستان اراک ، همچنین حضور پرسنل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک ، جمعیت هلال احمر شهرستان اراک و مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان مرکزی برگزار شد .

دکتر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن تشکر و قدردانی از زحمات شهردار اراک مهندس تاجران از تصویب تاسیس صندوق خسارات حوادث طبیعی در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: دولت از منابع این صندوق به افراد آسیب دیده ساختمان‌هایی که در شرایط بحرانی و بلا‌های طبیعی آسیب می‌بینند کمک می‌کند.
وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح برای آینده و ایجاد اعتماد بین مردم بسیار مؤثر است افزود: کشور ایران یک کشور بلاخیز است و از تعداد حوادثی که در جهان اتفاق می‌افتد قسمت اعظمی از این بلا‌ها مربوط به ایران است و این نشان می دهد که باید آمادگی لازم را در شرایط بحرانی داشته باشیم .

در ادامه زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز با اشاره به حادثه خیز بودن کشور ایران ، به تجربه بدست آمده از وقوع بلایای طبیعی در ادوار گذشته در سطح کشور اشاره نمود و به تشریح مراحل مختلف پیشگیری و مقابله با مخاطرات پرداخت و خاطر نشان کرد که بحث آموزش نقش مؤثری در نجات جان انسان ها در حین وقوع انواع  بحران را دارد و اکثر موارد فوت و مرگ و میر در حوادث قهری ناشی از آگاهی اندک و عدم مهارت برخی از شهروندان در مواجهه با بلایای طبیعی و انسانی است .

مهندس تاجران شهردار اراک در این مراسم عنوان کرد : بحث آموزش افراد بسیار مهم بوده و اولین قدم ایجاد تشکل‌های مردمی آموزش دیده و منسجم است چرا که تا کنون شاهد بوده ایم هر کجا که مردم حضور داشته اند موفق‌تر بوده ایم و نقش خود امدادی را در حوادث طبیعی بسیار مؤثر دانست و ابراز داشت: مجموعه شهرداری اراک برای پیشبرد اهداف خود در زمینه خود امدادی و دگر امدادی در بین مردم برنامه‌هایی را به صورت داوطلبی در دست آموزش دارد که با فرایند پایدارسازی که شامل برگزاری گردهمایی ها و همایش های شاد و مفرح با محتوای آموزش ایمنی و مدیریت بحران، مانورها ، اردوها و مسابقات بین محله ای می باشد به این طرح جامه عمل می پوشاند .

علیرضا بیاتیان معاون خدمات شهری شهرداری اراک در ارتباط با اجرای طرح دوام در شهر اراک اظهار داشت: از آنجا که برآورد آماری کشورهای حادثه خیز جهان نشان می دهد که درصد قابل توجهی از آسیب دیدگان حوادث، توسط خانواده ها، همسایگان و یا هم محلی هایشان نجات پیدا کرده اند، شهرداری اراک برآن شد تا با همکاری سازمان های آتشنشانی، هلال احمر و اورژانس با تشکیل گروه هاي مردمي داوطلب واكنش اضطراري محلات (دوام آفتاب) در محلات مختلف شهر اراک، کمک کند تا مردم محلي ، با كسب آمادگي لازم به منظور مواجه با سوانح و بحرانها ، نقش مؤثرتري در كاهش آسيب های وارده به خود ، خانواده و هم محلی هايشان داشته باشند .

وی در خصوص شیوه نام گذاری این طرح عنوان کرد: دوام به صورت اختصاری برگرفته از حروف ابتدای کلمات داوطلبان واکنش اضطراری محله است.(دوام = د: داوطلب- و: واکنش- ا: اضطراری- م: محله) همچنین از آنجا که استان مرکزی، طلیعه گاه امام خمینی (ره) و دیگر نوابغ علم و ادب و سیاست دنیا بوده است، وصف آفتاب برای طرح مذکور انتخاب گردید .

بیاتیان هدف اصلي از اجراي اين طرح، را آموزش شهروندی و كاهش خسارات جاني و مالي شهر و شهروندان در شرايط بحراني است (خود امدادی و دگر امدادی) بیان کرد و افزود: کمک های اولیه، مبانی مدیریت بحران، آتشنشانی و اطفاي حریق، پدافند غیرعامل، روانشناسی و حمایت در بحران  و امداد و نجات از  دوره های آموزشی طرح دوام آفتاب است .

در پایان این مراسم تجهیزات و ماشین آلات آتشنشانی، اورژانس و هلال احمر شهر اراک به صورت نمادین در سطح معابر محل افتتاحیه طرح دوام آفتاب حضور مستمر داشتند. همچنین به ده نفر از شرکت‌کنندگان به قید قرعه کمک هزینه سفر به مشهد مقدس اهداء شد .

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس اداره کل مدیریت بحران


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها